Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Jste přijatí na Ekonomku? Gratulujeme! To znamená, že se budeme vídat častěji.
My už to tady docela známe a tak vám chceme dát do začátku několik užitečných tipů, ať váš první rok na fakultě začne a hlavně probíhá co nejlépe. Čtěte níže anebo rovnou sledujte našeho YouTube videoprůvodce.

Řešíte-li problémy (nejen) se studiem, obrátit se můžete na své studijní poradce, kteří jsou tu pro Vás.

Na co nezapomenout hned na začátku?
 1. Vyřídit studentský průkaz v Kartovém centru na rektorátu v Porubě (místnosti A148 a A149) .
 2. Přihlásit se do našeho informačního systému EDISON – najdete zde svůj osobní studijní plán, své studijní výsledky a budete si zde vybírat povinně volitelné předměty.
 3. Sestavit si rozvrh předmětů. Jak na to zjistíte právě v systému EDISON.
 4. Vybrat si cizí jazyk.
 5. Zkontrolovat svůj nový e-mail ()
 6. Uložit si heslo na univerzitní WiFi, protože co bychom byli za univerzitu bez pořádného internetu. 
 7. Nastavit si vzdálený přístup do univerzitní sítě (VPN), ať máte všechny důležité složky a dokumenty na dosah i mimo univerzitu.
Důležité termíny

Všechna důležitá data jsme pro vás shrnuli v přehledném Harmonogramu. Poznačit do kalendáře se vyplatí hlavně zápis do studia, začátek výuky v novém akademickém roce, ale taky start zkouškového období.

Kde probíhá výuka?

Čísla učeben a přednáškových sálů najdete ve svém rozvrhu. Do začátku to asi bude chtít trochu cviku, ale během pár týdnů budete znát prostory naší fakulty nazpaměť. Tady jsme vám připravili názornou mapu:

Mapy

Stravování na EKF

V přízemí naší fakulty najdete vybavený bufet „Snack Bar“, kam si můžete zajít na svačinu i oběd. A protože jsme v centru města, kolem nás je spousta výborných bister a restaurací.

Tady je pár našich oblíbených tipů z okolí:

Další možnosti stravování na VŠB a taky postup pro objednávání jídel najdete v našem informačním systému.

Ubytování na kolejích

Naše koleje jsou v kampusu VŠB v Ostravě Porubě. Ve dvou výškových budovách tady společně bydlí přes 1700 studentů, kterým nabízíme vybavené dvoulůžkové a třílůžkové pokoje se společným sociálním zařízením.

Podrobné informace o kolejích spolu s termíny pro poslání žádosti o ubytování najdete na stránce www.vsb.cz/ubytovani.

Oslovování pedagogů

Ne každý učitel na vysoké škole je profesor. Oslovovat byste měli vždy jedním a to tím nejvyšším titulem. U nás se nejčastěji setkáte s inženýry (Ing. před jménem), doktory (Dr., PhDr. nebo třeba JUDr. před jménem, případně Ph.D. za jménem), docenty (doc. před jménem) a samozřejmě už zmíněnými profesory (prof. před jménem). Získat tento titul ale zpravidla trvá poměrně dlouhou dobu.

Pokud u někoho uvidíte tituly CSc. (kandidát věd) nebo MBA (Master of Business), při oslovení se tyto tituly nezmiňují a využívá se jiný nejvyšší titul.

Dáme vám pár příkladů pro lepší pochopení:

 • Ing. Jana Sokolská -> "paní inženýrko"
 • Ing. Jan Sokolský, CSc. -> "pane inženýre"
 • JUDr. Jana Sokolská -> "paní doktorko"
 • doc. RNDr. Jan Sokolský, CSc. -> "pane docente"
 • prof. Ing. Jana Sokolská, Ph.D. -> "paní profesorko"
Důležité kontakty

Tím nejdůležitějším kontaktem pro vás určitě bude vaše studijní referentka, na kterou se můžete obracet se svými dotazy ohledně studia. Najdete ji v 1. patře naší hlavní budovy A.

Vedoucí jednotlivých kateder a další pracovníky fakulty pak najdete na stránce Katedry a pracoviště.

Stipendia

Ekonomická fakulta a VŠB-TUO nabízí řadu stipendijních programů. Podporujeme nejen talentované studenty a studenty s výborným prospěchem, každá z fakult nabízí navíc i podpůrná stipendia a také stipendia pro zahraniční studium.

Přehledně o stipendiích více naleznete zde.

Studium v zahraničí

Za studiem do světa můžete vycestovat od 2. ročníku svého studia. Důležité informace jsme pro vás shrnuli na samostatné stránce.

Studium bez bariér - Slunečnice

Všem studentům Ekonomické fakulty nabízíme individuální koučování pro sebepoznání a osobní rozvoj.

Studentům se specifickými nároky nabízíme podporu šitou na míru jejich potřebám.

Slunečnice

Knihovna a prodejna skript

Přímo na naší fakultě, ve 2. patře na budově A, najdete vybavenou knihovnu, kde najdete všechny důležité knihy pro své studium. Skripta k jednotlivým předmětům si pak můžete pořídit v přízemí v prodejně skript.

Redakce našeho magazínu Sokolská 33 mimochodem každý rok organizuje Burzu knih, kde můžete prodat nebo naopak nakoupit skripta a učebnice od starších studentů. Sledujte jejich Facebook.

Sleva na jízdné

Se studentským průkazem můžete až do svých 26 let (včetně) cestovat vlaky a autobusy po celé ČR se slevou 75 %.

Studentské organizace

Co by byl život na vysoké škole bez studentských organizací. Na VŠB se můžete přidat k celé řadě z nich:

 • younie – organizace, která pořádá ostravský Majáles a další kulturní a sportovní akce. Tady otestujete (nejen) své organizační dovednosti v praxi.
 • Erasmus Student Network VŠB-TUO – stará se o zahraniční studenty v Ostravě. Jestli chcete studovat v mezinárodním prostředí, ESN je přesně pro vás.
 • eSport klub – sportovní tým VŠB pro všechny esportové nadšence. Reprezentuje univerzitu v turnajích pro hry Dota 2, League of Legends, CS GO a HearthStone.
 • IAESTE – mezinárodní studentská organizace, která mimo jiné nabízí možnost vyjet na zahraniční placenou stáž v oboru studia. Hlavně pro technické obory.
 • Báňská fotbalová liga – organizuje fotbalovou ligu na kolejích v Porubě. Jasná volba pro sportovce, kteří chtějí soupeřit se studenty napříč celou univerzitou.
 • Vysokoškolské katolické hnutí – společenství mladých lidí, kteří se pravidelně schází na studentskou mši a další společný program od přednášek po výlety.
 • Akademický pěvecký sbor – je komorní smíšený sbor, který reprezentuje univerzitu VŠB-TUO na českých a zahraničních festivalech. Bavíte se zpěvem? Přidejte se.
 • Dechový orchestr Ostrava při VŠB-TUO – jediný velký dechový univerzitní orchestr v České republice s tradicí od roku 1945. A to už je co říct.
 • In-Life Ostrava – neboli Integrity Life je parta mladých lidí. Pořádají spoustu volnočasových akcí a jejich aktivity stojí na křesťanských hodnotách.

Další informace týkající se studia již hledejte v univerzitním intranetu - InNETu:

Vstup do InNETu