Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Jste přijatí na Ekonomku? Gratulujeme! To znamená, že se budeme vídat častěji.
My už to tady docela známe a tak vám chceme dát do začátku několik užitečných tipů, ať váš první rok na fakultě začne a hlavně probíhá co nejlépe. Čtěte níže anebo rovnou sledujte našeho YouTube videoprůvodce.
Na co nezapomenout hned na začátku?
 1. Vyřídit studentský průkaz v Kartovém centru, které je v Porubě.
 2. Přihlásit se do našeho informačního systému EDISON (tam najdete své výsledky, rozvrh nebo si zde budete vybírat volitelné předměty).
 3. Sestavit si rozvrh předmětů. Jak na to zjistíte právě v systému EDISON.
 4. Vybrat si cizí jazyk.
 5. Zkontrolovat svůj nový e-mail (jmeno.prijmeni.st@vsb.cz)
 6. Uložit si heslo na univerzitní WiFi, protože co bychom byli za školu bez pořádného internetu. 
Důležité termíny

Všechna důležitá data jsme pro vás shrnuli v přehledném Harmonogramu. Poznačit do kalendáře se vyplatí hlavně zápis do studia, začátek výuky v novém akademickém roce, ale taky start zkouškového období.

Kde probíhá výuka?

Čísla učeben a přednáškových sálů najdete ve svém rozvrhu. Do začátku to asi bude chtít trochu cviku, ale během pár týdnů budete znát prostory naší fakulty nazpaměť. Tady jsme vám připravili názornou mapu:

Mapy

Stravování na Ekonomce

V přízemí naší fakulty najdete vybavený bufet „Snack Bar“, kam si můžete zajít na svačinu i oběd. A protože jsme v centru města, kolem nás je spousta výborných bister a restaurací.

Tady je pár našich oblíbených tipů z okolí:

Další možnosti stravování na VŠB a taky postup pro objednávání jídel najdete v našem informačním systému.

Ubytování na kolejích

Naše koleje jsou v kampusu VŠB v Ostravě Porubě. Ve dvou výškových budovách tady společně bydlí přes 1700 studentů, kterým nabízíme vybavené dvoulůžkové a třílůžkové pokoje se společným sociálním zařízením.

Podrobné informace o kolejích spolu s termíny pro poslání žádosti o ubytování najdete na stránce www.vsb.cz/ubytovani.

Oslovování pedagogů

Ne každý učitel na vysoké škole je profesor. Oslovovat byste měli vždy jedním a to tím nejvyšším titulem. U nás se nejčastěji setkáte s inženýry (Ing. před jménem), doktory (Dr., PhDr. nebo třeba JUDr. před jménem, případně Ph.D. za jménem), docenty (doc. před jménem) a samozřejmě už zmíněnými profesory (prof. před jménem). Získat tento titul ale zpravidla trvá poměrně dlouhou dobu.

Pokud u někoho uvidíte tituly CSc. (kandidát věd) nebo MBA (Master of Business), při oslovení se tyto tituly nezmiňují a využívá se jiný nejvyšší titul.

Dáme vám pár příkladů pro lepší pochopení:

 • Ing. Jana Sokolská -> "paní inženýrko"
 • Ing. Jan Sokolský, CSc. -> "pane inženýre"
 • JUDr. Jana Sokolská -> "paní doktorko"
 • doc. RNDr. Jan Sokolský, CSc. -> "pane docente"
 • prof. Ing. Jana Sokolská, Ph.D. -> "paní profesorko"
Důležité kontakty

Tím nejdůležitějším kontaktem pro vás určitě bude vaše studijní referentka, na kterou se můžete obracet se svými dotazy ohledně studia. Najdete ji v 1. patře naší hlavní budovy A.

Vedoucí jednotlivých kateder a další pracovníky fakulty pak najdete na stránce Katedry a pracoviště.

Stipendia

Ekonomická fakulta a VŠB-TUO nabízí řadu stipendijních programů. Podporujeme nejen talentované studenty a studenty s výborným prospěchem, každá z fakult nabízí navíc i podpůrná stipendia a také stipendia pro zahraniční studium.

Přehledně o stipendiích více naleznete zde.

Studium v zahraničí

Za studiem do světa můžete vycestovat od 2. ročníku svého studia. Důležité informace jsme pro vás shrnuli na samostatné stránce.

Knihovna a prodejna skript

Přímo na naší fakultě, ve 2. patře na budově A, najdete vybavenou knihovnu, kde najdete všechny důležité knihy pro své studium. Skripta k jednotlivým předmětům si pak můžete pořídit v přízemí v prodejně skript.

Redakce našeho magazínu Sokolská 33 mimochodem každý rok organizuje Burzu knih, kde můžete prodat nebo naopak nakoupit skripta a učebnice od starších studentů. Sledujte jejich Facebook.

Sleva na jízdné

Se studentským průkazem můžete až do svých 26 let (včetně) cestovat vlaky a autobusy po celé ČR se slevou 75 %.

Studentské organizace

Co by byl život na vysoké škole bez studentských organizací. Na VŠB se můžete přidat k celé řadě z nich:

 • Sokolská 33 – redakce magazínu Ekonomické fakulty. Ideální místo pro žurnalisty, markeťáky a zkrátka každého, koho baví informovat o dění kolem sebe.
 • younie – organizace, která pořádá ostravský Majáles a další kulturní a sportovní akce. Tady otestujete (nejen) své organizační dovednosti v praxi.
 • Erasmus Student Network VŠB-TUO – stará se o zahraniční studenty v Ostravě. Jestli chcete studovat v mezinárodním prostředí, ESN je přesně pro vás.
 • eSport klub – sportovní tým VŠB pro všechny esportové nadšence. Reprezentuje univerzitu v turnajích pro hry Dota 2, League of Legends, CS GO a HearthStone.
 • IAESTE – mezinárodní studentská organizace, která mimo jiné nabízí možnost vyjet na zahraniční placenou stáž v oboru studia. Hlavně pro technické obory.
 • Báňská fotbalová liga – organizuje fotbalovou ligu na kolejích v Porubě. Jasná volba pro sportovce, kteří chtějí soupeřit se studenty napříč celou univerzitou.
 • Vysokoškolské katolické hnutí – společenství mladých lidí, kteří se pravidelně schází na studentskou mši a další společný program od přednášek po výlety.
 • Akademický pěvecký sbor – je komorní smíšený sbor, který reprezentuje univerzitu VŠB-TUO na českých a zahraničních festivalech. Bavíte se zpěvem? Přidejte se.
 • Dechový orchestr Ostrava při VŠB-TUO – jediný velký dechový univerzitní orchestr v České republice s tradicí od roku 1945. A to už je co říct.
 • In-Life Ostrava – neboli Integrity Life je parta mladých lidí. Pořádají spoustu volnočasových akcí a jejich aktivity stojí na křesťanských hodnotách.

Další informace týkající se studia již hledejte v univerzitním intranetu - InNETu:

Vstup do InNETu