Podnikavý kreativec na EKF

První ročník nové soutěže na Ekonomické fakultě zná své vítěze.

Dne 25. listopadu 2022 jsme na Ekonomické fakultě uspořádali národní kolo nové soutěže Podnikavý kreativec, která vznikla v rámci projektu NICE (Networking for Inter-institutional Cooperation in Entrepreneurial Education), který je podpořen Evropskou unií v rámci programu Erasmus+.

Čtyřčlenné týmy studentů ze středních škol soutěžily ve 3 různých oblastech. Nejvíce prostoru bylo věnováno tvorbě podnikatelského záměru, kdy měli studenti během dvou hodin vymyslet výrobek či službu, kterou by mohli nabízet/prodávat seniorům. Své studenti shrnuli v pětiminutové prezentaci, kterou obhajovali před odbornou porotou. Většina studentských prací byla zaměřena na poskytování služeb, které by mohly seniorům napomoci v každodenním životě či jej nějak zpestřit.

V rámci druhé části týmy studentů soutěžily ve znalostech z oblasti podnikové ekonomiky, marketingu, podnikání, financí, účetnictví apod. Odpovídali na 20 různých otázek, kdy záleželo nejen na správnosti, ale také na rychlosti odpovědí. Ve třetí části soutěže pak museli soupeři mezi sebou kooperovat a snažili se prostřednictvím dotazování získat nápovědy pro vyluštění tajné šifry. Opět zde záleželo na rychlém, ale správném úsudku – takže nakonec i týmy, které byly pomalejší, měly šanci, pokud jejich odpověď byla správná.

Pilotního ročníku se zúčastnilo celkem 5 škol. Pořadí týmů se průběžně měnilo. Až poslední část rozhodla o celkovém vítězi, kterými se stali studenti z OA Český Těšín. Druhé místo PrimMat - Soukromá střední škola podnikatelská, s.r.o. Frýdek-Místek a třetí místo Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci. Soutěže se dále zúčastnili studenti z Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Šumperk a studenti z Třinecké Obchodní akademie informačních technologií a veřejné správy, s.r.o.

Nejlepší 2 týmy postoupily do mezinárodního kola, které se uskutečnilo online 9. 12. 2022 a zúčastnily se jej vítězné týmy z národních kol uspořádaných na partnerských univerzitách v Košicích, Bielsko-Białej a Budapešti. Formát mezinárodního kola byl stejný, tzn. že studenti opět vytvářeli podnikatelský záměr – tentokrát však se zaměřením na libovolné téma. Druhá i třetí část zůstala téměř totožná, největším rozdílem tedy byl především jazyk prezentace, kterým byla angličtina a také fakt, že prezentace probíhaly prostřednictvím platformy MS Teams.

I přes občasné technické problémy se soutěž vydařila a čeští zástupci se v zahraniční konkurenci neztratili. Obchodní akademie z Českého Těšína nakonec obsadila krásné 2. místo a studenti Soukromé střední podnikatelské školy PrimMat z Frýdku-Místku obsadili 5. místo.

Celkovými vítězi se stali slovenští studenti z Gymnázia Šrobárová.

Všem studentům děkujeme za účast a za předvedené výkony. Věříme, že na základě zpětné vazby od účastníků tuto novou soutěž vymazlíme a stane se z ní tradiční akce pro střední školy.

Vloženo: 20. 12. 2022