Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2019!

Jak dál v evropské integraci? Téma mezinárodní vědecké konference v Ostravě

Dvoudenní mezinárodní vědecká konference o evropské integraci ICEI 2016 byla zahájena 19. května 2016 v moravskoslezské metropoli. Setkání uspořádala katedra evropské integrace Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

Pozvání přijalo 170 účastníků převážně ze zemí Evropské unie – z České republiky, Polska, Slovenska, Španělska, Belgie, Itálie, Maďarska,Slovinska, Rumunska a Litvy. Téma ostravské konference zaujalo také vysokoškolské pedagogy a výzkumné pracovníky z Japonska, Ruska a Turecka. Ovšem největší zájem vedle domácích účastníků projevili naši severní sousedé, pro něž je určena zvláštní sekce vedená v polštině. Ta se také stala jedním z jednacích jazyků – spolu s češtinou, slovenštinou a angličtinou.

„Těší nás, že na letošní konferenci ICEI 2016 je přítomno o osmdesát účastníků více než předloni,“ uvedla organizační garantka Michaela Staníčková z katedry evropské integrace. „Je nejen odezvou na úspěšné předcházející dva ročníky ICEI 2012 a 2014, ale i odrazem zvýšeného zájmu o aktuální evropské dění a potřebou diskutovat a nalézat řešení na současné problémy a výzvy evropské integrace.“

Témata konference jsou rozdělena do šesti sekcí:
Výzvy evropské integrace – příležitosti a hrozby
Hospodářské a měnové aspekty evropské integrace
Soudržnost a konkurenceschopnost Evropské unie
Vnější vztahy a bezpečnost Evropské unie
Mezinárodní ekonomická integrace a globalizace
Kvantitativní přístup k problematice Evropské unie

Podle informací organizátorů konference její účastníci projevili největší zájem  o hlavní tematickou oblast, jíž jsou výzvy evropské integrace. Hodně žádána je rovněž problematika soudržnosti a konkurenceschopnosti Evropské unie, která je aktuální zejména v souvislosti s  programovým obdobím 2014-2020, a také čerpáním prostředků z Evropských strukturálních a investičních fondů.

Zveřejňujeme několik zásadních témat příspěvků, které na konferenci zazní:
Patrizia Gazzola, Eka Sepashvili, Antonio Lo Parco – Itálie a Gruzie: Integrace EU pro úspěšné Východní partnerství: obchod a udržitelný rozvoj
Albina Gukova, Irina Anikina, Anna Chekalkina, Inna Skrynnikova – Rusko: Vliv ekonomických sankcí EU – Rusko na integrační procesy: Volba regionálních partnerů
Peter Horváth ­– Slovensko: Migrační politika - Souvislost mezi zeměmi Visegrádské skupiny a Evropskou unií
Eva Jančíková, Janka Pásztorová– Slovensko: Bankovní unie a stabilita finančního systému v EU
Florian Margan– Slovensko: Kolaps Evropské unie a eurozóny: Ochrana finanční stability, perspektivy konkurenceschopnosti v nadcházejícím globalizovaném světě
Matúš Meluš – Slovensko: Důvody pro možný „Brexit“ z Evropské unie
Boris Navrátil – Česká republika: Prohlubující se nebo vícerychlostní Unie
Rafał Riedel – Polsko: Euroskepticismus nebo euronadšenci
Helena Tendera-Właszczuk – Polsko: Analýza příčin krize Evropské unie

Z konference bude vydán sborník, který obsahuje více jak 135 odborných článků. V tištěné verzi se s ním odborná veřejnost může seznámit v Národní knihovně České republiky a Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě. Elektronická verze bude volně dostupná na stránkách konference http://www.ekf.vsb.cz/icei/cs. (Psáno pro Novinky.cz)

Vloženo: 19. 5. 2016