Platnost příspěvku skončila 17. 5. 2018!

konala se v pátek 29. dubna v porubské Nové Aule.

Slavnostní promoce Univerzity třetího věku Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě se konala v pátek 29. dubna v porubské Nové Aule.

Zúčastnilo se jí 116 seniorů, kteří z rukou proděkanky Ekonomické fakulty Lenky Kauerové převzali osvědčení o úspěšném završení studia. Osmadvacet z nich ukončilo tříletý kurz, ostatní absolvovali nově zavedenou dvouletou koncepci Univerzity třetího věku. „Mnozí  absolventi nás totiž nechtějí opustit a požadují další výuku. A tak pro ně vymýšlíme stále nové zajímavé přednášky“ uvedla koordinátorka seniorského vzdělávání na fakultě Marcela Palochová.

Poznatky absolventů

Průměrný věk absolventů je 66 let. Šedesátiny v příštím roce oslaví Jiří Vyčítal, finanční poradce z Horních Bludovic. Co bylo prvotním impulsem k absolvování tříletého studia Univerzity třetího věku? "Pro dceru jsem na internetu hledal možnosti vysokoškolského studia a při té příležitosti jsem narazil na vzdělávání pro seniory na ostravské Ekonomické fakultě. Vybral jsem si ji z důvodu její serióznosti a dobré pověsti. Šestisemestrální kurz mne nezklamal, většina přednášek mne bavila a já se dozvěděl spoustu věcí, o které jsem se dosud až tak nezajímal. Za nejpřínosnější považuji témata věnovaná právu, sociální oblasti a psychologii. Také jsem konečně pochopil, jak to funguje v rámci Evropské unie. Dobří však byli podle mého názoru všichni pedagogové," uvedl inženýr Jiří Vyčítal, který uvažuje o tom, že se na podobné vzdělávání ještě přihlásí.

To sedmdesátiletý František Doležal z Frýdku-Místku poprvé na ostravské Ekonomické fakultě v roli seniora promoval v roce 2011. Když před dvěma lety dostal z fakulty písemné pozvání, že v rámci Univerzity třetího věku nově otevírají tzv. Program 1, přihlásil se. Ve čtyřsemestrální výuce získal nové poznatky z ekonomické problematiky, globálního pojetí světa a dalších oblastí. Čtrnáctidenní cyklus přednášek však navrhuje zkrátit na týdenní. „Oceňuji dobrou partu, která během studia vznikla. Případný ostych některých seniorů usednout po tolika letech do vysokoškolské posluchárny je zbytečný. Při první přednášce totiž zjistíte, že aula je plná "ctihodných kmetů" a prvotní zábrany brzy pominou," dodal důchodce z Frýdku-Místku.

Senioři jsou stále vzdělanější

Když před sedmi lety Ekonomická fakulta zahájila první ročník Univerzity třetího věku, její účastníci příliš zkušeností s internetem neměli. "Dnes je tomu jinak. Devadesát devět procent už při příchodu na fakultu ovládá e-mailovou komunikaci a běžně ji využívá," ocenila koordinátorka Marcela Palochová. "Práci na počítačích jsme přesto zařadili i do nového výukového běhu. Naše svěřence učíme zpracovávat fotografie a vytvářet z nich prezentace například z exkurzí, které v rámci vzdělávacího „Programu 2“ také plánujeme."

Více informací o novém programu výuky seniorů v akademickém roce 2016/2017 najdete zde:

Vloženo: 2. 5. 2016
Kategorie:  Tiskové zprávy