Kurz je zaměřen na vysvětlení základních pravidel a principů v účetnictví podnikatelských subjektů. Absolvent kurzu pochopí logiku účetnictví, základní účetní principy a zásady, vymezení základních postupů dle zákona o účetnictví a dalších souvisejících předpisy. Úvod kurzu je zaměřen na vysvětlení významu účetnictví a rozebrána struktura zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví a vyhlášky 500/2002 Sb., kterou se provádí vybraná ustanovení zákona o účetnictví. Dále se kurz zabývá vysvětlením základních pravidel pro účtování na jednotlivých typech účtů včetně aplikace konkrétních příkladů. V závěru kurzu je vysvětlen význam účetní uzávěrky a závěrky.

Obsah

• význam, funkce a právní úprava účetnictví v České republice – zákon o účetnictví, prováděcí vyhláška 500/2002 Sb., české účetní standardy pro podnikatele,
  • účetní jednotky, oceňování, vedení účetnictví,
  • účet, otevírání účtů, uzavírání účtů,
  • rozvaha – majetek a zdroje krytí,
  • základní pravidla pro účtování na rozvahových účtech,
  • vybrané účetní případy na rozvahových účtech,
  • výkaz zisku a ztráty – náklady a výnosy, výsledek hospodaření,
  • základní pravidla pro účtování na výsledkových účtech,
  • vybrané účetní případy na výsledkových účtech,
  • účetní uzávěrka a závěrka, využití účetních výkazů v praxi,
  • závěrečné shrnutí dané problematiky a diskuze.

po individuální domluvě

Rozsah a cena

1 x 5 hodin

Počet účastníků

min. 8 účastníků,

max. 30 účastníků

Michal Krajňák

Doc. Krajňák působí na Katedře účetnictví a daní Ekonomické fakulty VŠB – TU Ostrava. V roce 2015 ukončil doktorské studium obhajobou dizertační práce ve studijním programu Ekonomika a management. K oblastem jeho profesního zájmu patří jak účetní, tak daňová problematika. V obou těchto oblastech se věnuje pedagogické, vědecké a publikační činnosti. Dále je spoluautorem několika odborných knih, vysokoškolských skript, odborných článků a příspěvků, výsledky svého výzkumu prezentuje na tuzemských i mezinárodních konferencích a seminářích.