Obsahem kurzu je seznámení s právní úpravou a specifiky účtování spolků (občanských sdružení), politických stran a hnutí, zájmových sdružení právnických osob, obecně prospěšných společností, nadací a nadačních fondů, církví a náboženských společností, veřejných vysokých škol, společenství vlastníků jednotek a dalších právnických osob, jejichž hlavním předmětem činnosti není podnikání. V kurzu budou vysvětleny základní postupy účtování nestátních neziskových organizací účtujících v soustavě podvojného účetnictví, které se při vedení účetnictví řídí vyhláškou č. 504/2002 Sb., s upozorněním na odlišnosti v účtování ve srovnání s podnikatelskými subjekty dle jednotlivých účtových tříd. Dále bude kurz zaměřen rovněž na metodiku vedení jednoduchého účetnictví v souladu s vyhláškou č. 325/2015 Sb.

Obsah:

• právní úprava nestátních neziskových organizací (poslání, rozdělení a charakteristika nestátních neziskových organizací),
  • účetnictví nestátních neziskových organizací (zákon o účetnictví, rozsah vedení účetnictví, jednoduché účetnictví, vyhláška č. 504/2002 Sb., vyhláška č. 325/2015 Sb.),
  • odlišnosti při účtování podle jednotlivých účtových tříd (České účetní standardy pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, ČÚS č. 401 - 414),
  • specifika účetní závěrky a výročních zpráv, zveřejňování účetní závěrky a výročních zpráv, podmínky pro audit účetní závěrky,
  • závěrečné shrnutí dané problematiky a diskuze.

po individuální domluvě
(vždy od 15:00 hod.)

Rozsah a cena

2 x 5 hodin (2 dny)

Počet účastníků

min. 8 účastníků
max. 30 účastníků

Šárka Kryšková

Dr. Kryšková působí na Katedře účetnictví a daní Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava jako odborná asistentka, kde vyučuje předměty Účetnictví, Účetnictví nestátních neziskových organizací, Účetnictví vybraných účetních jednotek a Účetnictví bank a pojišťoven. K oblastem jejího odborného zájmu patří problematika účetnictví nestátních neziskových organizací (spolky, nadace, nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, církve a náboženské společnosti, politické strany atd.) a účetnictví některých vybraných účetních jednotek (územní samosprávné celky, příspěvkové organizace, organizační složky státu). Je autorkou a spoluautorkou několika odborných knih, vysokoškolských skript, odborných článků a příspěvků.