Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Katedra podnikohospodářská usiluje o provázanost teoretických a výzkumných poznatků s podnikovou praxí. Rozvíjí u studentů schopnosti celostního pohledu na jevy v podniku i v dodavatelských řetězcích, znalosti procesního a projektového řízení, uživatelské znalosti simulačních technik a podporuje inovativní přístupy při řešení podnikových problémů. Profilové předměty katedry se zaměřují na ekonomiku a řízení podniku, diagnostiku podniku, malé a střední podnikání, start-upy, trendy v rozvoji podnikání, poradenství v podnicích, inovace, logistiku a řízení kvality. Získané znalosti a dovednosti umožňují studentům široký výběr z podnikových profesí jako je podnikový ekonom, vedoucí ekonomických, účetních a finančních útvarů, manažer a specialista kvality, manažer a specialista logistiky, specialista v nadpodnikových sdruženích, poradce v oblasti ekonomiky a řízení podniku, podnikatel.

Katedra podnikohospodářská vznikla počátkem devadesátých let a navázala na činnost původní katedry Ekonomiky a řízení průmyslu, která existovala od roku 1977.

Odborné zaměření Katedry podnikohospodářské směřuje do oblastí specifik malého a středního podnikání versus velkých korporací s ohledem na jejich ekonomiku a řízení se zohlednění změn v souvislosti se 4. průmyslovou revolucí, dále do procesní roviny v činnosti podniku a integrálního pojetí logistiky, resp. řízení dodavatelských řetězců. Zároveň se zaměřuje na nácvik manažerského rozhodování prostřednictvím manažerských simulačních her.

Spolupráce Katedry podnikohospodářské s podniky je realizována prostřednictvím studentských stáží vybraných studentů, studentských praxí, zapojováním odborníků z podnikové praxe do výuky a organizováním společných odborných seminářů.

Mezinárodní spolupráce je realizována v pedagogické činnosti prostřednictvím mobility v rámci programu ERASMUS (např. University of Montenegro, Cyprus University of Technology in Limassol, University of Economics in Katowice, WSB University, University of Maribor, University of Bielsko-Biala, Opole University of Technology, Silesian University of Technology, Czestochowa University of Technology, atd.). Zároveň v rámci každoročně pořádané akce International Week jsou do výuky zapojováni zahraniční vyučující (např. Trakya University in Turkey, Poznan University of Economics and Business, Poznan University of Technology a University of Zielona Góra, University of Zagreb). Zároveň je rozvíjena spolupráce se zahraničními univerzitami za účelem přípravy a realizace společných vědecko-výzkumných projektů (např. University of Economics in Katowice, WSB University, Southampton Business School, Szent Istvan University in Gödöllő, Alexnder Dubček University of Trenčín, Politechnika Czestochowska, University of Zagreb, KdG University of Applied Sciences and Arts, Atlantic Technological University, Häme University of Applied Sciences, JAMK University of Applied sciences, University of Madeira, University of Extremadura, Amsterdam University of Applied Sciences, atd.).

Úspěchy studentů v manažerské simulační hře v anglickém jazyce v soutěži „Manažerem nanečisto“

2020: JA Manažerem nanečisto 2020 - máme třetí místo!  - VŠB-TUO (vsb.cz)

2019: Finálové "JA manažerem nanečisto 2019"

2018: soutěž neproběhla

2017: Ve finálovém kole Manažerem nanečisto zvítězili budoucí ekonomové z Ostravy

2016: Budoucí ekonomové z Ostravy opět uspěli v soutěži Manažerem nanečisto

2015: Studenti ostravské Ekonomické fakulty opět uspěli v soutěži Manažerem nanečisto