Kam po promoci?

Tisková zpráva ze dne 30. června 2010

OSTRAVA - Celkem 629 studentů Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava v minulých dnech převzalo magisterské diplomy. Je mezi nimi také Klára Trávníková z jihomoravské obce Mutěnice a Stanislav Rejchrt ze slovenské Žiliny. Oba v Ostravě vystudovali obor Ekonomika podniku.


Už jste si našli zaměstnání?
Klára: Ještě ne. Při vysokoškolském studiu jsem byla na praxi v malé firmě zaměřené na daňové a účetní poradenství. Práce mne bavila, ráda bych se vydala tímto směrem. Chci se věnovat daňové problematice, auditům apod. Jenže pracovní nabídky se zrovna nehrnou, a tak jsem se rozhodla zlepšit angličtinu a odjet na půl roku do Anglie. Nebude to má první zahraniční zkušenost. Pracovala jsem jako aupair v Rakousku, kde jsem si zároveň zdokonalovala němčinu na Universität Wien. Loňské prázdniny jsem strávila na farmě ve Skotsku.
Stanislav: S příchodem prázdnin se i já poohlížím po zaměstnání. Nyní už budu více zodpovědný sám za sebe a na to se celkem těším. Už při vysokoškolském studiu jsem před rokem začal pracovat ve firmě, která distribuuje lístky na různé sportovní a kulturní akce ve střední Evropě. Toužím však po zaměstnání v jiné oblasti. Mým snem je middle management, případně převzetí zodpovědnosti za nějaké firemní oddělení. Věřím, že mi při hledání práce pomohou dvě první místa, které jsem získal spolu se spolužačkou Martinou Palonciovou v prestižní celostátní soutěži Manažerem nanečisto v roce 2009 a 2010.

A třetí místo obsadili také vaši spolužáci – Klára Trávníková s Janem Rojíčkem. V čem vidíte důvod tak skvělého umístění?
Klára: S naší vyučující Jindrou Peterkovou jsme zkoušeli různé situace na trhu, takže jsme měli oproti jiným týmům z České republiky velkou výhodu. V soutěži jsme uplatnili hlavně analytické a strategické myšlení. Bylo zajímavé, že jsme měli podobně rozdělené role v týmu. Já a Martina jsme byly spíše analytičky a kluci měli víc cit pro to, co se bude na trhu odehrávat.
Stanislav: Simulační hra se začala vyučovat jako jeden z povinných předmětů v našem studijním oboru. Velkou zásluhu na tomto úspěchu (loni dokonce z ostravské Ekonomické fakulty postoupilo do finále sedm dvojčlenných týmů z celkových osmi!) mají bezesporu učitelé z podnikohospodářské katedry. Zábavná forma vzdělávání přinesla své ovoce a zajistila ostravským studentům podnikové ekonomiky náskok před ostatními.

Všichni čtyři, kteří jste letos v květnu tak výtečně obstáli v celostátní soutěži Manažerem nanečisto, jste studovali pátým rokem obor Ekonomika podniku. Ukončili jste vysokoškolské vzdělání společně?
Klára: Ne, Martina je ještě studentkou. A to z jediného důvodu: rozhodla se pro pracovní stáž v zahraničí, která je určena výhradně pro studenty. Proto si promoci odložila. Celkem jí to schvaluji. Ostatně, zahraniční pobyt si vybral i Honza Rojíček, který po státnicích odjel do Ameriky.
Stanislav: Budu pokračovat ve studiu na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě, a to v oboru Regionální rozvoj. Doma by mi bylo smutno po internátním životě a nerad bych přišel o kamarády z Ostravy. V průběhu dalších dvou let mého vysokoškolského studia chci poznat v rámci programu Erasmus studium někde na vysoké škole nebo bych rád zavítal i na nějakou jinou zahraniční stáž. Líbilo by se mi na jihu Evropy, ale i mimo ni, například v USA, Kanadě nebo Austrálii.

Co byste poradili mladým lidem, kteří po prázdninách zasednou do vysokoškolských lavic poprvé?
Klára: Aby byli při studiu aktivní a snažili se získat jakoukoliv praxi a zkušenost už při pobytu na vysoké škole. Například i na první pohled nezáživná práce v call centru jim může přinést spoustu zajímavých poznatků. A aby se nebáli nebo nepodceňovali se a využili nabídky studia v zahraničí v rámci různých vysokoškolských programů apod. Pokud možno, aby každé prázdniny vyjížděli do světa, kde mají spoustu nabídek k uplatnění.
Stanislav: Hlavně je musí studium bavit. Bez zájmu prosedět ve školních lavicích tři nebo pět let, to fakt nemá význam. To je pak lepší začít budovat jiný profesní život, i když bez vysokoškolského vzdělání je to složitější...
(MTA)

Klára Trávníková s čerstvým vysokoškolským diplomem.
Klára Trávníková s čerstvým vysokoškolským diplomem.
Stanislavu Rejchrtovi přišla poblahopřát k promocím i Martina Palonciová, s níž dvakrát zvítězil v prestižní vysokoškolské profesi Manažerem nanečisto.
Stanislavu Rejchrtovi přišla poblahopřát k promocím i Martina Palonciová, s níž dvakrát zvítězil v prestižní vysokoškolské soutěži Manažerem nanečisto.


© 2018 VŠB-TU Ostrava