obrazek Slavnostní promoce Univerzity třetího věku

Tisková zpráva ze dne 30. 4. 2010

OSTRAVA -  Historicky první promoce Univerzity třetího věku na Ekonomické fakultě VŠB-TU Ostrava se uskutečnila v pátek 30. dubna 2010 v Nové Aule v Ostravě-Porubě. Osvědčení o úspěšném absolvování studia obdrželo z rukou děkanky fakulty prof. Dr. Ing. Dany Dluhošové 137 seniorů, kteří zakončili šest semestrů seniorského studia.

„Univerzita třetího věku je pro důchodce obrovským přínosem,“ řekla nám jedna z absolventek Libuše Hromková, která na odpolední páteční přednášky dojížděla do Ostravy ze svého bydliště ve Fulneku. Celý život pracovala jako zdravotní sestra, od roku 1990 je v penzi. „Nedivím se, že o Univerzitu třetího věku je na ostravské ekonomické fakultě tak velký zájem. Těch šest semestrů mně i mým spolužákům hodně dalo. Ve výuce jsme měli předměty Ekonomie, Práva, Evropské unie, Psychologie a Zdravovědy. A také jsme se učili pracovat na počítači. Vždyť mnozí k němu sedli poprvé! A dnes? Každý máme svou e-mailovou adresu a se zájmem si brouzdáme po internetu,“ pochvalovala si seniorka z Fulneku, která je toho času na čtyřtýdenním lázeňském pobytu v Teplicích nad Bečvou, ale páteční slavnostní promoci si nenechala ujít a do Ostravy-Poruby přijela. „Je dobré se scházet se svými vrstevníky. Vždy jsem se těšila na pátek, že vyzuju papuče, hezky se obleču a zajedu do Ostravy na přednášky a také za novými přáteli z řad spolužáků,“ dodala Libuše Hromková.

Účastníci Univerzity třetího věku oceňují a za přínos považují, že Univerzita třetího věku pomáhá udržovat odborné i společenské kontakty, zlepšuje intelektuální schopnosti a rozšiřuje vědomosti studentů. „A co je velmi důležité, studium pomáhá odstranit i pocit izolovanosti důchodců, z nichž mnozí žijí osaměle,“ dodala Ing. Marcela Palochová, Ph.D., koordinátorka seniorského studia.

Druhý ročník univerzity pro seniory navštěvuje na Ekonomické fakultě VŠB-TU Ostrava 78 studentů a první ročník dokonce 113. Fakulta již nyní přijímá přihlášky do nového semestru, který bude zahájen na podzim letošního roku. Podmínkou přijetí je věk nad 55 let (nejstaršímu účastníkovi je nyní 81 let) a minimálně středoškolské vzdělání. A také chuť procvičit si nejen mozkové závity, ale i relaxovat. Vždyť Univerzita třetího věku je místem nejen pro získávání cenných informací, ale i uvolněním a v neposlední řadě také lékem proti osamělosti.

(MTA)
2010-predavani-osvedceni-absolventce

Děkanka Dana Dluhošová předává osvědčení absolventce.

 
 


© 2018 VŠB-TU Ostrava