Anketa se zahraničními studenty o jejich dojmech z Ostravy

Již dvanáctým rokem se Ekonomická fakulta VŠB-TU v Ostravě zapojuje do mezinárodních výměnných studijních programů. Rok od roku přijímá stále více zahraničních studentů, kteří v rámci programu Erasmus a také na základě uzavřených bilaterálních meziuniverzitních dohod absolvují na ostravské ekonomické fakultě jedno až dvousemestrální výuku v anglickém jazyce. V akademickém roce 2009/2010 do moravskoslezské metropole přijelo celkem 83 budoucích ekonomů z Tchaj-wanu, Číny, Španělska, Itálie, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Jižní Koreje, Finska, Francie, Řecka, Bulharska, Ruska a Holandska. Jak nám sdělila Lenka Heczková z Oddělení zahraničních styků EkF VŠB-TU Ostrava, letos poprvé se do výuky zapojili také mladí lidé z Ukrajiny a Litvy. Nejvíce studentů již tradičně pochází z Portugalska a Turecka.
Jak jsou zahraniční studenti spokojeni s výukou na ekonomické fakultě? Na to jsme se zeptali dvou z nich:
Před třemi týdny přijel do Ostravy dvaadvacetiletý Sergejus Alfimovas z litevského Vilniusu, kde studuje obor Ekonomika a management v dopravě.
Půlroku v Ostravě pobývá třiadvacetiletá Loredana Tatiana Ene ze španělské Zaragozy. Věnuje se bakalářskému programu se zaměřením na ekonomiku podniku.
Proč jsme si vybrali pro zahraniční studium Ostravu?

Loredana
Loredana: Grant ze studijního programu je příležitost, kterou nedostáváte každý den, takže je velmi důležité si pečlivě vybrat. Abych mohla ukončit studium doma ve Španělsku, musím absolvovat specifické předměty. Ekonomická fakulta VŠB-TU Ostrava jich nabízí celkem 85. Mohla jsem si tedy vybrat ty, které mi nejvíce vyhovují a hodí se pro mou budoucí kariéru.
Dalším důležitým důvodem pro výběr Ostravy byly i názory ostatních spolužáků ze Zaragozy, kteří na této fakultě několikaměsíční pobyt už absolvovali.
Nemalou roli při rozhodování sehrál také fakt, že se Ostrava nachází v samém srdci Evropy. Mám tedy výbornou příležitost rozšířit si obzory návštěvou spousty zajímavých míst a měst v okolí.
Sergejus
Sergejus
: Rád cestuji. A vždycky jsem chtěl navštívit Českou republiku.
Poznatky ze studia
Loredana: Ze studia v cizí zemi a navíc v anglickém jazyce jsem ze začátku měla strach, ale všichni se o nás výborně starají, jsou milí a přátelští, takže se cítím jako doma. Výukové a studijní metody jsou jiné než u nás. Oceňuji, že výuku teorie, která se uskutečňuje buď konzultační formou, nebo také společně s českými studenty, doplňují příklady z praxe. To je způsob, jak můžete daný problém lépe pochopit. Všechno je také více interaktivní.
Líbí se mi, jak učitelé komunikují se studenty. Zpětná vazba je skvělá a atmosféra v hodinách uvolněná… Přitom na programu je výuka docela složitých odborných témat…
Sergejus: Studijní podmínky jsou perfektní. Učebny vypadají jako konferenční místnosti pro manažery. Vyučující mluví docela dobře anglicky a dávají nám spoustu užitečných informací. Takže i kvalita výuky je velmi dobrá.
Jak se nám líbí Ostrava?
Loredana: Mile překvapila, že má tolik zeleně, která do jisté míry kompenzuje znečištěné ovzduší průmyslového města. Seznámila jsem se i s historií Ostravy – navštívila jsem Hornické muzeum. Ze začátku mi město připadalo obrovské. Teď, když jsem toho už tolik navštívila, je mi tu všechno tak známé...
Sergejus: Po příjezdu do průmyslového města jsem moc nadšený nebyl. Ale teď jsem změnil názor! Možná je to tím, že jsem našel spoustu přátel a taky počasí je mnohem příjemnější, sluníčko už svítí a lidé se těší na jaro…
Mám rád noční život a ten je opravdu působivý: Stodolní ulice, klub Fabric, Alexandria...
Co nás zaskočilo?
Sergejus: Na Stodolní se moc bezpečně necítím, málem jsem se tam i popral! V klubech jsem nezaznamenal žádnou ochranku nebo kontrolu. To vidím jako problém. Víte, u nás v Litvě je zakázáno pít alkohol na veřejných prostranstvích a kouřit v kavárnách, barech, restauracích a klubech. V Ostravě? Mám dojem, že u vás se může všechno!
Loredana: Ranní vstávání. To mne stojí velké úsilí. Španělé jsou v tomto směru mnohem línější.
Sergejus: Rád se vozím tramvajemi, které ve Vilniusu nemáme.
Loredana: Množství piva, které Češi vypijí.
Sergejus: Málo lidí u vás mluví anglicky nebo rusky. Například i ve veřejných institucích jako je banka. Chtěli jsme si v ní otevřít účet a nedomluvili jsme se.
Loredana: Impozantní Stodolní ulice s největším počtem barů.
(MTA)
Foto:Oddělení zahraničních styků EKF VŠB-TU Ostrava


© 2018 VŠB-TU Ostrava