Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

7 důvodů, proč mít dobrovolnictví ve svém životopise

Děláte rádi radost? Máte spoustu možností, jak udělat někomu radost. Můžete například věnovat kousek svého času a energii jako dobrovolníci. A to může mít nakonec i veliké výhody.

7 důvodů, proč mít dobrovolnictví ve svém životopise

Každému z nás něco svět vzal a dal. Každý máme své lepší a horší já. A každý někdy potřebuje
pomoct. Zvláště teď před Vánoci toto téma rezonuje. Děláte rádi radost? Máte spoustu možností, jak udělat někomu radost. Můžete například věnovat kousek svého času a energii jako dobrovolníci.

A to může mít nakonec i veliké výhody, o kterých možná ani nepřemýšlíte:

1. Nezbytnost, nebo třešnička na vašem CV

Dobrovolnická činnost má dlouholetou tradici v západních zemích, především v USA, kde se stává i součástí školních osnov. Zároveň je v zahraničí na dobrovolnictví kladen velký důraz při přijímacích řízeních na univerzity. Do Česka dobrovolnictví stále ještě proniká. Stává se doménou zejména vysokoškolských studentů, kteří mají relativní dostatek času a zároveň jsou většinou ještě financováni rodiči.

Dobrovolnictví se ale čím dál tím víc stává efektivním nástrojem, jak zaujmout personalisty u
pohovoru. Ukazuje totiž, že jste aktivní, nejste lhostejní, děláte věci nad rámec svých povinností a
trávíte svůj čas smysluplně. Dobrovolnictví a zkušenost z něj bude zářit jako drahý kámen ve všem kariérním portfoliu. Pomůže vám vystoupit z davu a zajistí to, že vaše CV poputuje v budoucnu na správnou hromádku s nápisem ANO.

2. Získání zkušeností a rozvoj kompetencí nejsou jen prázdné pojmy

Dobrovolnictví je legrace, ale i závazek, zažijete při něm něco jiného než ve škole, nebo doma. Naučíte se spoustu nových věcí. O některých ani nebudete vědět, že se je učíte. A to jsou přesně ty pověstné kompetence, po kterých zaměstnavatelé tak touží. Ať už jde o proaktivitu, odpovědnost a disciplínu, odolnost, spolupráci anebo týmovost. Tím vším se můžete po absolvování dobrovolnické aktivity pyšnit.

3. Hrajte si, učte se a zkoušejte

Doučování dětí s cizím mateřským jazykem, fundraising pro divadlo, organizace eventu, korektura češtiny, návštěvy onkologických pacientů, pomoc s obnovou zámku, výsadba lesa, úklid krajiny atd. Nabídka je tak neskutečně pestrá. Nepřáli jste si to někdy zkusit?

4. Útěk z pasti malinké sociální bublinky

Neznáte osobně nikoho, kdo se staral o slůňata v Africe? Nikoho, kdo organizoval váš oblíbený hudební festival? A co Lékaře bez hranic? Máte takové lidi ve svých přátelích? Dobrovolníci jich mají na každém prstu x. Zapojte se, obrovsky tím rozšíříte svou sociální bublinku. Zjistíte, jak pestrá a zajímavá dokáže společnost být. A možná k vám odněkud přiletí nabídka snů, která vás nasměruje na opravdu nečekanou cestu.

5. Princ a princezna na bílém koni

Ano, oni existují. A s největší pravděpodobností někdy dělají dobrovolníky a těší se, že tam potkají právě vás a budete spolu, dokud vás smrt nerozdělí!

6. I negativní zkušenost posiluje

Zažili jste s dobrovolnictvím negativní zkušenost? I to se může stát a je to smutné. Možné se cítíte podvedeně. Každá zkušenost má v našem životě své místo. Tak jako mezi zaměstnavateli existují ti seriózní a neseriózní, tak i mezi dobrovolnickými organizacemi se ti druzí najdou. Pro příště, a to i v případě stálého zaměstnání, budete vědět, na co si dát pozor a co vám nevyhovuje. Zjistíte své
hranice. A u dobrovolnictví vás, narozdíl od zaměstnání, nedrží žádné právní závazky, proto je to
dobrovolnictví.

7. Jen pocit? Co je víc…?

Zkusme si malý test: Představte si, jaký máte ze sebe pocit, když jste strávili hodinu času swipováním, scrollováním, nebo jiným prokrastinováním. Představili jste si? A teď pocit, který se dostaví po hodině vykonávání smysluplné činnosti v partě kamarádů, která pomůže zachránit svět a všichni vás za ni chválí? Co si vyberete?

A poslední tip: Chci to zkusit a nevím kde?

Existuje spousta organizací, která se věnuje zprostředkováním dobrovolnictví na národní i mezinárodní úrovni. Můžete se ale také zprostředkovatelům vyhnout a oslovit přímo organizaci, která dělá činnost, která vás zajímá. Ať už se jedná o agenturu, nebo ne, vždy pečlivě ověřujte, jaké má reference. Můžete také nahlédnout na dobrovolnické servery a fóra. Každopádně ale pokaždé zavítejte i na k+ portál a zjistěte, co je v nabídkách nového!

Vloženo: 22. 11. 2022
Útvar: 9730 - Kariérní centrum