Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2022!

Studenti středních a vysokých škol si zkusí řídit ministerskou konferenci WTO

Ekonomická fakulta VŠB – Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s Centrem politických studií, Statutárním městem Ostrava a Moravskoslezským krajem pořádá druhý ročník Moravského modelu WTO. Ten je určen studentům středních a vysokých škol, kteří se seznámí s fungováním Světové obchodní organizace.

Akce se koná od pondělí 28. do středy 30. června. Model slouží jako prostředek pro pochopení a seznámení s principy mnohostranného systému obchodování spolu s rolí mezinárodních organizací. Důraz je kladen také na zvýšení zájmu o mezinárodní politiku a obchod. „Studenti se takto mohou rozvíjet a zlepšovat své argumentační schopnosti. Cílem je nalézt konstruktivní řešení problémů v rovině odbourávání překážek mezinárodního obchodu,“ vysvětluje mentorka Moravského modelu WTO, prof. Lenka Fojtíková z Ekonomické fakulty VŠB-TUO, která je odbornicí právě na problematiku Světové obchodní organizace.

Projekt je simulací ministerské konference WTO, které se zúčastní 30 studentů z celé České republiky. Ti budou zastupovat ministry ze zemí s rozvinutou, rozvíjející se a nejméně rozvinutou ekonomikou. Akce potrvá tři dny. „První den je zasvěcen přípravě a seznámení s principy fungování Světové obchodní organizace a také samotným modelem WTO, zbylé dva dny se pak koná samotná ministerská konference, v rámci které budou studenti jednat například o regulaci tabákových výrobků, ochraně duševního vlastnictví nebo croos-border, e-commerce, dataflow a genovém inženýrství,“ uzavírá Lenka Fojtíková.

Výsledkem konference bude usnesení na finální ministerské deklaraci, jež bude reprezentovat vůli mezinárodního společenství zjednodušit obchod a zlepšit tím životy lidí po celém světě.

Vloženo: 24. 6. 2021
Kategorie:  Tiskové zprávy