Platnost příspěvku skončila 31. 7. 2018!

Budoucí ekonomové z Ostravy opět uspěli v soutěži Manažerem nanečisto

Celkem 124 dvoučlenných týmů z 25 českých a slovenských vysokých škol se přihlásilo do letošního ročníku mezinárodní soutěže Manažerem nanečisto. Pořádá ji česká a slovenská nezisková vzdělávací organizace Junior Achievement spolu s Nadací Tomáše Bati.

Sponzorsky se na vysokoškolském klání i letos podílela společnost Hewlett-Packard, v jejímž pražském sídle se uskutečnilo 26. května 2016 finále. Z přítomných 16 vysokoškoláků bylo sedm studentů z Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzityv Ostravě.

„Této soutěže se pravidelně zúčastňujeme od roku 2009 a s výjimkou roku 2012 se vždy umísťujeme v první trojce,“ neskrývá radost pedagožka Jindra Peterková z ostravské Ekonomické fakulty, kde vyučuje Manažerskou simulační hru. Právě v této on-line soutěži v interaktivní počítačové simulaci JA TITAN v anglickém jazyce budoucí ekonomové nanečisto řídí podnik a ověřují si, zda dokáží předstihnout konkurenci ve výši zisku a dosáhnout nejvyšší hodnoty PI indexu.

Postřehy ze soutěže

„Tím, že nám organizátoři letošní finálové soutěže nesdělili délku simulační hry, nemohli jsme dopředu promýšlet strategii a spíše se rozhodovali za pochodu. Přitom podle scénáře jsme si museli poradit s trhem plných hladových zákazníků, tudíž jsme hodně investovali do rozšiřování výrobní kapacity,“ popsal průběh finále Ondřej Franek z ostravské Ekonomické fakulty, který ocenil vyrovnanost osmi soutěžních týmů. „Samotná hra je hodně o citu, analýze konkurence a vývoje v odvětví, ale také o trošce štěstí. Jelikož mám rád školu hrou, celou soutěž jsem si moc užil. Díky ní jsem získal zajímavé kontakty, podíval se do jedné z největších IT společností v České republice a měl jsem možnost reprezentovat naši univerzitu, které jsem tímto dal zpětnou vazbu, že to, co nás učí, má svůj smysl,“ dodal Ondřej Franek.

A co dala soutěž další účastnici Darině Dzubové? „Porovnali jsme si své znalosti s ostatními studenty z jiných škol. I když se jednalo pouze o simulaci trhu, naučili jsme se pozorovat konkurenci a jejich kroky využít k našemu prospěchu. Tato zkušenost se může hodit v budoucnu, rozhodneme-li se po ukončení školy podnikat nebo se staneme součástí vedení nějaké společnosti,“ uvedla Darina Dzubová, která s Ondřejem Frankem v letošní soutěži Manažerem nanečisto zvítězila.

Pořadí osmi finálových týmů:

1. Darina Dzubová, Ondřej Franek, Ekonomická fakulta, VŠB TU Ostrava
  2. Marek Osuch, Marcel Varsa, Fakulta mezinárodních vztahů, VŠE Praha
  3. Tien Dung Nguyen, Jakub Milis, Fakulta ekonomických studií, VŠ finanční a správní Praha
  4. Markéta Partschová, Lenka Schinzelová, Ekonomická fakulta, VŠB TU Ostrava
  5. Petr Goluch, Lukáš Poštulka, Ekonomická fakulta, VŠB TU Ostrava
  6. Daniel Novák, Ekonomická fakulta, VŠB TU Ostrava, Darina Hanusková, Přírodověděcká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
  7. Štěpán Hýsek, Petra Gajdačová, Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita Praha
  8. Miriam Giljanová, Martin Moravčík, VŠE Praha

(Psáno pro Novinky.cz)